واژه هایم: آزمایش ذخیره تخمدان

آزمایش خون ساده ای وجود دارد که در هر روز از دوره پریود (به ویژه روز دوم) می شود انجام داد. یک تست خون ساده و بدون هیچ گونه آمادگی و شرایط خاص که آزمایش ذخیره تخمدان نامیده می شود و همه افراد بالای بیست سال باید انجام دهند.

اگر نتیجه اش عددی بالاتر از محدوده سلامت باشد فرد دچار تنبلی تخمدان و اگر کمتر از آن محدوده باشد، فرد در معرض شدید یائسگی زودرس است.

متاسفانه یائسگی علامت مشخصه ای ندارد و پس از وقوع با علامت تاخیر چند ماهه در پریود، فرد متوجه آن می شود. فردی که دچار یائسگی زودرس است تخمکی ندارد و برای بارداری نیاز به تخمک اهدایی زن دیگری پیدا می کند. یافتن تخمک اهدایی، پذیرفتن و کنارآمدن با آن برای هر دوی زن و مرد سخت است. در بسیاری از موارد مردانی که با پیشنهاد تخمک اهدایی مواجه می شوند به این فکر می کنند که بجای تخمک اهدایی یک زن جدید بگیرند. نیاز به تخمک اهدایی یعنی زن توان باروری ندارد و طبق قانون امکان طلاق را برای مرد سهل تر می کند.

هر چند که تنبلی تخمدان بیماری ساده و قابل درمانی تصور می شود ولی بیماری موزی و سختی است که گاها مقاومت درمانی می آورد. تنبلی تحمدان می تواند دیابت را به دنبال داشته باشد. افزایش سطح قند خون علاون بر تغییر فرم هیکل زنانه و انباشت چربی در نواحی شکم و زیر شکم، مشکلات باروری را نیز ایجاد می کند. بسیاری از مواقع، تنبلی تخمدان به راحتی درمان نمی شود و فرد برای بارداری نیاز به ای وی اف دارد. همچنین برخی از مبتلایان به تنبلی تخمدان هرگز درمان نشده و نازا می مانند.

با افزایش سن، تعداد تخمک ها و کیفیت آنها کاهش می یابد. این مطلب، قطعی و صد درصدی نیست ولی کلی است، پس همیشه زمان برای بارداری وجود ندارد.

هزینه این آزمایش در سال ۱۳۹۶ حدود دویست هزار تومان بود. با احتساب افزایش قیمت و … باز هم در مقابل هزینه تخمک اهدایی و ای وی اف یا هزینه درمان های ناباروری بسیار اندک است. آزمایشگاه های مسعود و نیلو بهترین جا برای انجام این آزمایش هستند.

اگر ذخیره تخمدان کم باشد، و فرد تمایل به بارداری دارد باید سریعا باردار شود. اگر مجرد باشد و در شرایط ازدواج نباشد و یا متاهل و در شرایط فرزندآوری نباشد باید تخمک هایش را فریز کند تا در زمان مناسب بتواند از آنها استفاده کند. همچنین فرد مبتلا به تنبلی تخمدان باید سریعا درمان کند تا دچار نازایی نشود.

با این حال اگر شرایط انجام این تست را به هر دلیلی ندارید، ولی یکی از شرایط زیر را دارید شرایط انجام تست را ایجاد کنید!

۱- بانویی هستید با سن کمتر از ۳۸ سال هستید و قصد بارداری دارید ولی نه الان! یعنی بچه می خواهید آن هم بچه خودتان را!

۲- بانویی هستید با سابقه خانوادگی نارسائی و تنبلی تخمدان

۳- بانویی هستید مبتلا به بیماری های خودایمنی نظیر MS و … هستید

۴- بانویی هستید که شیمی‌درمانی کرده اید

۵- بانویی هستید که سابقه جراحی تخمدان دارید (بدون هیچ استثنایی باید این تست را انجام بدهند).

۶- آقایی هستید که با این بانوان در ارتباطید!

با انجام تست ذخیره تخمدان:

۱- ارزیابی فعالیت تخمدانی و باروری

۲ارزیابی سندرم تخمدان پلی کیستیک پایش (مانیتورینگ)

۳- بررسی درمان سرطان تخمدان (تومورهای ترشح کننده AMH)

۴- ارزیابی ناهنجاری جنینی

۵- تشخیص جنسیت

۶- پیش‌بینی شروع دوران یائسگی

۷- ارزیابی فعالیت بیضه در نوزادان پسر،

صورت می پذیرد. پس لطفا این تست را انجام بدهید.

درباره شبنم

به هر تار جانم صد آواز هست دریغا که دستی به مضراب نیست ...
این نوشته در واژه هایم ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *